2020 SENIOR RECOGNITION NIGHT

The 2020 Senior Recognition Night took place on Tuesday, June 23 at 6:30 PM via a virtual ZOOM presentation. Seniors with a cumulative GPA of 3.5 or above at the end of the 2nd trimester, were honored, along with those receiving special awards and scholarships.

2020 Senior Recognition Night

Congratulation to all of our students, invited to attend the 2020 Senior Recognition Night. A copy of the evening's presentation can be found below, as well as some of the photos taken at the event. 

134 students with a GPA of 3.5 and above were invited to attend, as well as those receiving special awards and scholarships, totaling $33,250.

Thank you to our generous organizations and the presenters who represented them at the event, including the: Caledonia Education Association, Caledonia Education Foundation, Caledonia Women's Club, Allen Hudson Memorial Foundation, American Legion Post #305, Kiwanis Key Club, Caledonia Area Chamber of Commerce, Cutlerville Gaines Chamber of Commerce, Makayla Lee Kohn Scholarship Organization, Patricia K. Winchester Vanderbilt Scholarship organization, Stonebridge Realty, United Bank of Michigan, U.S. Army ROTC, Caledonia FFA and Caledonia FFA Alumni Association.

2020 Award Winners

Laura Bartz - Valedictorian

Mackenzie Zuiderveen - Salutatorian

Evan Bursch - Top Scholar

Andrew Ciminski - Top Scholar

Sean Connolly - Top Scholar

Logan Foerch - Top Scholar

Shannon Johnston - Top Scholar

Emmet Schmehling - Top Scholar

Jonah Siekman - Top Scholar

Kristin Weninger - Top Scholar

Olivia Driscoll - Principal's Award


Elizabeth Howard - Caledonia Education Association Scholarship

Zoey Zupin - Caledonia Education Association Scholarship

Madisyn DeHorn - Caledonia Education Association Dependent Scholarship

Olivia Driscoll - CEF - Amy Lou Barnaby Charitable Foundation

Carly Zondervan - CEF - Amy Lou Barnaby Charitable Foundation

Evan Bursch - CEF - Carl E. Workman Scholarship

Logan Foerch - CEF - Carl E. Workman Scholarship

Bethany Dyer - CEF - Millard and Eva Engle Scholarship

Abby Mitchell - CEF - Millard and Eva Engle Scholarship

Annaliese Jones - CEF - Paula Weller Scholarship

Elizabeth Platt - CEF - Paula Weller Scholarship

Zoey Zupin - CEF - Joseph T. & Dorothy Permoda Scholarship (Education)

Cameron Singstock - CEF - Margaret Ann Crawford Scholarship

Zoey Zupin - Caledonia Women's Club Heritage Scholarship

Megan Clarey - Caledonia Women's Club Memorial

Attison Briggs - Caledonia Women's Club Vocational

Abby Mitchell - Allan Hudson Scholarship

RemiHuver - American Legion Post #305 Scholarship

Shannon Johnston - Kiwanis Key Club Scholarship

Elizabeth Fairchild - Caledonia Area Chamber of Commerce Human Service Scholarship

Carly Zondervan - Caledonia Area Chamber of Commerce Human Service Scholarship

Alyssa Cooper - Caledonia Area Chamber of Commerce Human Service Scholarship

Wade Fridley - Caledonia Area Chamber of Commerce Human Service Scholarship

Ashley Brandow - Cutlerville Gaines Chamber of Commerce

Maddie Diedrich - Macayla Lee Kohn Scholarship

Emmalee Hamp - Macayla Lee Kohn Scholarship

Amber Jakiel - Macayla Lee Kohn Scholarship

Shannon Johnston - Macayla Lee Kohn Scholarship

Morgan Palmer - Macayla Lee Kohn Scholarship

Kylie Schultz - Macayla Lee Kohn Scholarship

Luke Thelen - Macayla Lee Kohn Scholarship

Zoey Zupin - Macayla Lee Kohn Scholarship

Hannah Hautala - Patricia K. Winchester Vanderbilt Scholarship

Megan Clarey - Stonebridge Realty Scholarship

Olivia Driscoll - United Bank Community Dedication Scholarship

Carly Zondervan - United Bank Community Dedication Scholarship

Caden Helmholdt - U.S. Army ROTC


Haleigh Austin - FFA & CEF| Dr. Bill Harrison

Ashley Brandow - FFA & CEF| Dr. Bill Harrison

Remi Huver - FFA & CEF| Dr. Bill Harrison

Zoey Zupin - FFA Alumni | Northern Cross Steeby Service

Zoey Zupin - FFA Alumni | Steeby & South Family

Olivia Driscoll - FFA & CEF | Katie Fairchild


Laura Bartz - National Merit Scholarship

Zoey Zupin - Alpha Beta Award

Jackson Steenwyk - Ralph Keating Award

Marciana Gutierrez - Launch U Students

Elijah Rowe - Launch U Students

Mason Stanley - Launch U Students

Joshua Zoet - Launch U Students

Ashlyn Greenlee - 2020 Breaking Traditions Award


Laura Bartz - Perfect Attendance

Amber Jakiel - Perfect Attendance

Travis Martin - Perfect Attendance

Claire Petersen - Perfect Attendance


Laura Bartz - Science Department Award

Evan Bursch - Science Department Award

Priscila Mayorga - English Department Award

Emmet Schmehling - English Department Award

Logan Foerch - Therrian Award - Math Department

Justus Young - Millard Engle Award - Social Studies Dept.

Taylor Vissche - Business Department Award

Laura Bartz - World Language Award

Joseph Regan - Outstanding Choir Senior

Kristin Weninger - Outstanding Orchestra Senior

Emmet Schmehling - MSBOA Scholar Instrumentalist Award

ShaiLi Ashby - Music Department Award

Ellen Maddox - Technical Theatre Award

Mackensie Hamstra - Director’s Award

Austin Keith - Director’s Award

Natalie Ruthven - Drama Award


Megan Clarey - MSHAA Scholar Athletes

Logan Foerch - MSHAA Scholar Athletes

Emmalee Hamp - MSHAA Scholar Athletes

Madison Morris - MSHAA Scholar Athletes

Alexandria Salinas - MSHAA Scholar Athletes

Benjamin VanArtsen - MSHAA Scholar Athletes

Taylor Visscher - MSHAA Scholar Athletes

Zoey Zupin - MSHAA Scholar Athletes

Abby Mitchel - Athlete of the Year

Jack Snider - Athlete of the Year