CROSS COUNTRY (for 6th, 7th, and 8th graders)

Coach:  Mrs. Alison Erb

Assistant Coach:  Mr. Matt Erb

Assistant Coach:  Mrs. Becky Bravata

Roster:  Ashleigh Adams, Isabelle Anderson, Holly Barker, Celeste Bayer, Madison Bernal, Cadence Bommarito, Kevin Bozym, Sophia Bravata, Grace Bryant, Ethan Buer, Kylen Bunker, Mya Burgess, Connor Cammet, Moriah Campbell, Ethan Carr, Roman Caulk, Parker Chapp, Olivia Clayton, Rory Cobb, Madison Coles, Ed Dalton, Tyler Dean, Malia Deese, Kiersten DeHaan, Dominic DeLong, Ethan Detz, Evan DeVault, Drew Diebolt, Payton Diehl, Maria Dietz, Jordan Domany, Ayden Duffin, Micah Dufraine, Ethan Dyksterhouse, Haylie Dykstra, Alexa Elliot, Blake Elliot, Andrew Emery, Leighton Fink, Isaac Fisher, Matthew Fleming, Francesca Franco, Cambria Gaier, Anthony Garcia, Giovanni Garcia, Elizabeth George, Zakary Gibson, Leanna Graystone, Nolan Gross, Ryan Guernsey, Brett Guzman, Owen Hager, James Harper, Emery Hattenberger, Isabella Hattenberger, Aubrey Hawks, Rebecca Hornocek, Audrey Howell, Austin Hurley, Kaleb Huyser, Eric Johnson, Lily Keech, Kloe Kimbrell, Kylee Kirkbride, Avalynn Klapmust, Summer Kopec, Andrew Kopernik, Kathryn Langenburg, Ellery Lienisch, Haden Lienesch, Lauren Mahoney, Molly Mandsager, Adalynn Masselink, Lauren McKenna, Sawyer Mertz, Sydney Mertz, Lyndsay Metcalf, Anna Mince, Emmi Mince, Mason Morrell, Micah Nagel, Alivia Neubauer-Keys, Meadow Neubauer-Keys, Jayden Nielsen, Aryanna Nostrant, Casey O'Connor, Rachel Oom, Mason Osterhouse, MacKenzie Parker, Marshall Pederson, Ethan Petz, Nolan Pike, Elijah Pleune, David Potgeter, Sam Pugh, Natalia Quigley, Joshua Rabourn, Levi Redmond, Pierson Reiffer, Seth Reiffer, Micah Ressler, Aaron Reus, Korin Rider, Mario Roeske, AJ Roszkowski, Garrett Ruchle, Meghan Ruthven, Ali Salih, Anna Salmon, Alexandria Sensing, Will Sheely, Quinn Silverman, Mitchell Smith, Brayden Smith, Lily Songer, Adam Spees, Lily Stauffer, Olivia Stauffer, Ava Streff, Aryn Taylor, Chase Terryn, Caleb Thome, Kort Thompson, Leah Thompson, Isabella Treib, Josie Troth, Natalia Ulloa, Aubrey VanArtsen, Ryleigh VanderBerg, Addison VanOost, Taylor Venhuizen, Josiah VerBurg, Levi VerBurg, Luke Vincent, Morgan Vredevoogd, Ryan Walbeck, Chrna Waldmiller, Cameron Weibel, Addison Whisler, Adia Whisler, Madison Wierckz, Leah Williams, Molly Winger, Ava Windstrom, Haylee Windstrom, Kyle Winters, Cameron Wright, Mairin Ziegler and Isabel Zupin

Practices will begin on Tuesday, September 4, 2018 from 2:45 - 4:00 PM (time approximate) at Duncan Lake Middle School.   There will be a shuttle bus for the athletes to ride from Kraft to Duncan Lake.   All athletes wishing to participate must turn in a completed and signed physical form, a signed Athletic Code, $75.00 participation fee and when all is turned in, the athlete will then receive a "Pink Card" from the Athletic Office, to give to the coach.  An athlete will not be able to participate without turning in a "Pink Card". 

 

SCHEDULE:  (this schedule is subject to change at any time)

Boys Run first, followed by the Girls.  

All meets begin @ 4:15 unless otherwise noted.

DAY DATE OPPONENTS LOCATION TIME
Tuesday 9/18/18 Coopersville, Sparta, Cedar Springs, F.H. Northern, East G.R. @ Coopersville 4:15 pm
Thursday 9/20/18 Fun Run @ Kenowa Hills MS 4;15 pm
Monday 9/24/18 Wayland, Coopersville, Comstock Park, F.H. Central, Cedar Springs @ Caledonia 4:15 pm
Thursday 9/27/18 Fun (Color) Run @ Northview MS 4:15 pm
Tuesday 10/2/18 Greenville, Lowell, F.H. Eastern, Comstock Park, Sparta @ Greenville 4:15 pm
Thursday 10/4/18 Wayland Invitational @ Wayland 4:15 pm
Saturday 10/6/18 Portage Invitational @ Portage TBA
Tuesday 10/9/18 F.H. Central, Lowell, TK, Comstock Park, Sparta @ F.H. Central 4:15 pm
Thursday 10/11/18 Forest Hills  Eastern Invitational @ F.H. Eastern 4:15 pm
Tuesday 10/16/18 League Cross Country Meet @ Caledonia 4:15 PM