VOLLEYBALL (for 7th and 8th grade)

 

Tryouts begin on Tuesday, September 4, 2018.  7th and 8th Grade tryouts, practice times are to be determined.  7th Grade will have tryouts/practices at Kraft Meadows MS and 8th grade will have tryouts/practices at Duncan Lake MS.  All competitions will take place at Duncan Lake MS.

 

All athletes wishing to participate must turn in a completed and signed physical form, a signed Athletic Code, $75.00 participation fee and when all is turned in, the athlete will then receive a "Pink Card" from the Athletic Office, to give to the coach.  An athlete will not be able to participate without turning in a "Pink Card" to the Coach. 

 

7th Grade:  Coaches:  Ms. Kirstin Kulikowski and Ms. Aubrie Helmus

Roster:  Teresa Abraham, Brooke Bundschuh, Megan Bushart, Jazlynn Dana, Breanna DeArmond, Courtney Dyer, Adison Dyksterhouse, Bailey Eden, Whitney Graham, Jenna Huizenga, Reagan Hurst, Alaina Izenbart, Sarah Kirk, Marisa Kohn, Dana Langdon, Alexa Pearson, Langley Peterson, Emerson Powers, McKenzie Ross, Ava Sherwood, Grace Siekman, Aiyana Stewart, Kyleigh Thompson, and Angel West.

7th GRADE SCHEDULE:  (this schedule is subject to change at any time).  

Mondays/Tuesdays: "A" teams play @ 4:00, followed by "B" teams @ 5:00

Wednesdays/Thursdays:  "B" teams play @ 4:00, followed by "A" teams @ 5:00

 

DAY DATE OPPONENT LOCATION TIME
Tuesday 9/18/18 Wayland MS Wayland MS 4:00 pm
Wednesday 9/19/18 Lowell MS Lowell MS 4:00 pm
Monday 9/24/18 Kenowa Hills MS Duncan Lake MS 4:00 pm
Wednesday 9/26/18 East Grand Rapids MS East G.R. MS 4:15 pm
Monday 10/1/18 Thornapple-Kellogg MS Thornapple-Kellogg MS 4:00 pm
Wednesday 10/3/18 Wyoming Junior High Wyoming J.H. 4:00 pm
Monday 10/8/18 Wayland MS Duncan Lake MS 4:00 pm
Wednesday 10/10/18 Lowell MS Duncan Lake MS 4:00 pm
Saturday 10/13/18 "A"/''B" Tournament Northview MS/HS 9:00 am
Monday 10/15/18 East Grand Rapids MS Duncan Lake MS 4:15 pm
Wednesday 10/17/18 Thornapple-Kellogg MS Duncan Lake MS 4:00 pm
Monday 10/22/18 Wyoming Junior High Duncan Lake MS 4:00 pm

 

 

8th Grade Coaches:  Mrs. Jessica Smith and Ms. Veronica VanWagoner

Roster:  Sophia Arendsen, Erin Asper, Mariah Brown, Addison Deveney, Miranda Dunham, Madison Fortune, Rylan Goosen, Gracie Gortmaker, Macy Hall, Taylor Johnson, Elise Klein, Jade Krulac, Sydney Lopez, Maryanna O'Connor, Avery Palmateer, Trinity Perez-Ferner, Dilyn Pratt, Alyssa Ries, Taylor Somerville, Zoe Stanley, Ryleigh Sturman, Lija Sverns, Avery Talley, and Amanda Worf.

8th GRADE SCHEDULE:  (this schedule is subject to change at any time).  

Mondays/Tuesdays: "A" teams play @ 4:00, followed by "B" teams @ 5:00
Wednesdays/Thursdays:  "B" teams play @ 4:00, followed by "A" teams @ 5:00

noted

 

DAY DATE OPPONENT LOCATION TIME
Tuesday 9/18/18 Wayland MS Wayland MS 4:00 pm
Wednesday 9/19/18 Lowell MS Duncan Lake MS 4:00 pm
Monday 9/24/18 Kenowa Hills MS Kenowa Hills MS 4:00 pm
Wednesday 9/26/18 East Grand Rapids MS Duncan Lake MS 4:15 pm
Monday 10/1/18 Thornapple-Kellogg MS Thornapple-Kellogg MS 4:00 pm
Wednesday 10/3/18 Wyoming Junior High Wyoming J. H. 4:00 pm
Monday 10/8/18 Wayland MS Duncan Lake MS 4:00 pm
Wednesday 10/10/18 Lowell MS Lowell MS 4:00 pm
Monday 10/15/18 East Grand Rapids MS East G.R. MS 4:15 pm
Wednesday 10/17/18 Thornapple-Kellogg MS Duncan Lake MS 4:00 pm
Saturday 10/20/18 "A"/"B" Tournament Forest Hills Northern MS 9:00 am
Monday 10/22/18 Wyoming Junior High Duncan Lake MS 4:00 pm